U280-C03-36W-1B
DigiKey Part Number
95-U280-C03-36W-1B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
U280-C03-36W-1B
Description
BATT CHARGER USB AUTO ADAPT 3A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB Auto Adapter Battery Charger 3A
Category
Voltage - Input
12V
Power - Max
36W
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.22" L x 1.21" W x 1.43" H (56.4mm x 30.7mm x 36.3mm)
Termination Style
USB A Receptacle, USB C Receptacle
Operating Temperature
0°C ~ 25°C
Number of Cells
3
Approval Agency
CE, FCC
Charge Current - Max
3A