U280-C02-30W-K
DigiKey Part Number
95-U280-C02-30W-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
U280-C02-30W-K
Description
BATT CHG USB AUTO 5V 9V
Detailed Description
USB Auto Adapter Battery Charger 5V, 9V, 5V 3A, 2A, 2.4A
Category
Charge Current - Max
3A, 2A, 2.4A
Voltage - Input
12V
Power - Max
30W
Part Status
Active
Size / Dimension
1.28" Dia x 2.42" L (32.5mm x 61.4mm)
USB A Receptacle, USB C Receptacle
Number of Cells
2
Operating Temperature
0°C ~ 30°C
Voltage - Nominal
5V, 9V, 5V