XTM-18R0626-R
DigiKey Part Number
283-XTM-18R0626-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTM-18R0626-R
Description
CAP 61.7F -5% +20% 18V CHAS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
61.7 F (EDLC) Supercapacitor 18 V Module 22mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Series
Termination
Screw Terminals
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Module
Capacitance
61.7 F
Size / Dimension
9.291" L x 1.803" W (236.00mm x 45.80mm)
Tolerance
-5%, +20%
Height - Seated (Max)
3.051" (77.50mm)
Voltage - Rated
18 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C