XLHVS1440625C0B00
DigiKey Part Number
283-XLHVS1440625C0B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XLHVS1440625C0B00
Description
Eaton Supercapacitor,XLHV,144V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62.5 F (EDLC) Supercapacitor 144 V Module 12.5mOhm 1000 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
12.5mOhm
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Box
Package / Case
Module
Part Status
Active
Size / Dimension
23.819" L x 19.094" W (605.00mm x 485.00mm)
Capacitance
62.5 F
Height - Seated (Max)
6.142" (156.00mm)
Tolerance
0%, +20%
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Voltage - Rated
144 V