WCLA2520V1-220-R
DigiKey Part Number
283-WCLA2520V1-220-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-WCLA2520V1-220-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-WCLA2520V1-220-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCLA2520V1-220-R
Description
FIXED IND 22UH 260MA 1.96 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Unshielded Wirewound Inductor 260 mA 1.96Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
1.96Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
18MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
1008
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.115" L x 0.098" W (2.92mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)