WCLA2012V1-561-R
DigiKey Part Number
283-WCLA2012V1-561-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-WCLA2012V1-561-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-WCLA2012V1-561-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCLA2012V1-561-R
Description
FIXED IND 560NH 230MA 1.9 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 nH Unshielded Wirewound Inductor 230 mA 1.9Ohm Max 0805 (2012 Metric)
Category
Q @ Freq
23 @ 50MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
340MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0805
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)
0.060" (1.52mm)
DC Resistance (DCR)
1.9Ohm Max