SMCJ33CAH is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 495
53.3V Clamp 28.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMCJ33CAH
DigiKey Part Number
283-SMCJ33CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMCJ33CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMCJ33CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ33CAH
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V