SMCJ120CA
DigiKey Part Number
283-SMCJ120CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMCJ120CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMCJ120CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ120CA
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
193V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Voltage - Breakdown (Min)
133V