SMBJ28AH
DigiKey Part Number
283-SMBJ28AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ28AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ28AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ28AH
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 13.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V