SMAJ45CAH
DigiKey Part Number
283-SMAJ45CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ45CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ45CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ45CAH
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72.7V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V