PTR060V0300-BK
DigiKey Part Number
PTR060V0300-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0300-BK
Description
PTC RESET FUSE 60V 3A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
19.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.980" Dia x 0.118" T (24.90mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Current - Trip (It)
6 A
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Current - Max
40 A