PTR060V0075-BK
DigiKey Part Number
PTR060V0075-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0075-BK
Description
PTC RESET FUSE 60V 750MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 750 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
6.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
250 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
600 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.409" Dia x 0.122" T (10.40mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Height - Seated (Max)
0.598" (15.20mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A