PTR060V0065-BK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 20
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 18.743
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1.359
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 650 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PTR060V0065-BK
DigiKey Part Number
283-PTR060V0065-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR060V0065-BK
Description
PTC RESET FUSE 60V 650MA RADIAL
Detailed Description
Category
Time to Trip
5.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
310 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
720 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.382" Dia x 0.118" T (9.70mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
650 mA
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Current - Trip (It)
1.3 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A