PTR030V0500-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTR030V0500-TR |
Description | PTC RESET FUSE 30V 5A RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 5 A Ih Through Hole Radial, Disc |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 14.5 s |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Resistance - Initial (Ri) (Min) 10 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 50 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type Polymeric | Package / Case Radial, Disc |
Voltage - Max 30V | Size / Dimension 0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 5 A | Height - Seated (Max) 0.980" (24.90mm) |
Current - Trip (It) 10 A | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Current - Max 40 A | Approval Agency cURus, TUV |