PTR030V0500-BK
DigiKey Part Number
PTR030V0500-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR030V0500-BK
Description
PTC RESET FUSE 30V 5A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 5 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
14.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
10 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
50 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
5 A
Height - Seated (Max)
0.980" (24.90mm)
Current - Trip (It)
10 A
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Current - Max
40 A