PTR016V1300-BK
DigiKey Part Number
PTR016V1300-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR016V1300-BK
Description
PTC RESET FUSE 16V 13A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 13 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
8.5 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
8 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.850" L x 0.122" W (21.60mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
13 A
Height - Seated (Max)
1.142" (29.00mm)
Current - Trip (It)
22.1 A
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Current - Max
100 A