PTR016V0500-BK
DigiKey Part Number
PTR016V0500-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR016V0500-BK
Description
PTC RESET FUSE 16V 5A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 5 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTR016V0500-BK Models
Category
Time to Trip
2 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
10 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
34 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.409" L x 0.122" W (10.40mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
5 A
Height - Seated (Max)
0.563" (14.30mm)
Current - Trip (It)
8.5 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
100 A