PHB-5R0V155-R
DigiKey Part Number
283-3523-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHB-5R0V155-R
Description
CAP 1.5F -10% +30% 5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 330mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.465" (11.80mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
330mOhm @ 100Hz