MLVC13V024C1050
DigiKey Part Number
283-MLVC13V024C1050TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVC13V024C1050CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVC13V024C1050DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVC13V024C1050
Description
VARISTOR 33V 300A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 V 300 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
36.3 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
300 A
Series
Energy
1.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1050 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
24 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
29.7 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
33 V