HV1245-2R7356-R
DigiKey Part Number
283-4195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV1245-2R7356-R
Description
CAP 35F -10% +30% 2.7V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 20mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HV1245-2R7356-R Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
35 F
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.929" (49.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100Hz