HC2LP-1R0-R
DigiKey Part Number
513-1555-2-ND - Tape & Reel (TR)
513-1555-1-ND - Cut Tape (CT)
513-1555-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC2LP-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 33A 1.3 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 33 A 1.3mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HC2LP-1R0-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
42.5A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.3mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
300 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.756" L x 0.756" W (19.20mm x 19.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.440" (11.18mm)