FP1008R7-R180-R
DigiKey Part Number
283-FP1008R7-R180-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP1008R7-R180-R
Description
FIXED IND 180NH 72A 0.12 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 nH Shielded Inductor 72 A 0.12mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
46A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.12mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.425" L x 0.323" W (10.80mm x 8.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.323" (8.20mm)