FP1008R1-R180-R
DigiKey Part Number
283-4618-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4618-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4618-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP1008R1-R180-R
Description
FIXED IND 180NH 79A 0.17 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 nH Unshielded Inductor 79 A 0.17mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
74A
DC Resistance (DCR)
0.17mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.425" L x 0.315" W (10.80mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)