FP1008-180-R
DigiKey Part Number
283-FP1008-180-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-FP1008-180-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-FP1008-180-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP1008-180-R
Description
FIXED IND 180NH 63A 0.17 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 63 A 0.17mOhm Nonstandard
Category
Current Rating (Amps)
DC Resistance (DCR)
0.17mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Size / Dimension
0.425" L x 0.315" W (10.80mm x 8.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)