EFX1A48K185D132LH
DigiKey Part Number
283-EFX1A48K185D132LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFX1A48K185D132LH
Description
CAP FILM 1.8UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.488" (37.80mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
480V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)