DRA74-471-R
DigiKey Part Number
283-3637-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3637-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3637-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA74-471-R
Description
FIXED IND 470UH 383MA 1.93 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Wirewound Inductor 383 mA 1.93Ohm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA74-471-R Models
DC Resistance (DCR)
1.93Ohm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.171" (4.35mm)
Current - Saturation (Isat)
420mA