DR1050-2R2-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DR1050-2R2-R |
Description | FIXED IND 2.2UH 7.52A 6.8 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.52 A 6.8mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DR1050-2R2-R Models |
Category | Current - Saturation (Isat) 9.25A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 6.8mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm) |
Tolerance ±30% | Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) |