DR1050-2R2-R
DigiKey Part Number
283-DR1050-2R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-DR1050-2R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-DR1050-2R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR1050-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 7.52A 6.8 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.52 A 6.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
DR1050-2R2-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
9.25A
DC Resistance (DCR)
6.8mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)