1210HC150-RTR
DigiKey Part Number
283-1210HC150-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210HC150-RTR
Description
FUSE BOARD MOUNT SMD 150A 100V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150A 75 VDC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Electrical, Industrial
Series
Approval Agency
cURus, TUV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Fuse Type
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Size / Dimension
0.465" L x 0.394" W x 0.268" H (11.80mm x 10.00mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
150A
Melting I²t
Voltage Rating - DC
75 VDC
DC Cold Resistance
0.0003 Ohms