10BJ11CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
18.2V Clamp 55A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
High Power TVS Diodes
10BJ11CA
DigiKey Part Number
283-10BJ11CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10BJ11CA
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
55A
Series
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V