FWP-40A14FA
DigiKey Part Number
283-3197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWP-40A14FA
Description
FUSE CARTRIDGE 40A 700VAC/800VDC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40A 700 VAC 800 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
700 VAC
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Voltage Rating - DC
800 VDC
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, CSA, UR
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 50kA DC
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Current Rating (Amps)
40A