FWP-10G10F
DigiKey Part Number
2041-FWP-10G10F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWP-10G10F
Description
FUSE 10A 690VAC GR 10X38
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 700 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5AG, 10mm x 38.1mm
Category
Voltage Rating - AC
700 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA
Part Status
Active
Melting I²t
6.6
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, UR
Fuse Type
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)