TL4115AF220Q
DigiKey Part Number
141-TL4115AF220QTR-ND - Tape & Reel (TR)
141-TL4115AF220QCT-ND - Cut Tape (CT)
141-TL4115AF220QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL4115AF220Q
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL4115AF220Q Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
2.60mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
4.50mm x 2.20mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
220gf
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.15mm