RB145C1100 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
C&K
In Stock: 762
Datasheet
Rocker Switch SPDT 15A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Additional Requirements for Selecting a Switch
How Many Poles do you need?
RB145C1100
DigiKey Part Number
RB145C1100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB145C1100
Description
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Actuator Type
Concave (Curved)
Mfr
Color - Actuator/Cap
Black
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Obsolete
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
Circuit
Approval Agency
cULus
Switch Function
Electrical Life
10,000 Cycles
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
125 V