DIW120SIC023-AQ
DigiKey Part Number
4878-DIW120SIC023-AQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIW120SIC023-AQ
Description
SICFET N-CH 1200V 125A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 125A (Tc) 600W (Tc) Through Hole TO-247
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DIW120SIC023-AQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.9V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6150 pF @ 1000 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
600W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Supplier Device Package
TO-247
Rds On (Max) @ Id, Vgs
23mOhm @ 75A, 18V