ZXT13N50DE6QTA
DigiKey Part Number
31-ZXT13N50DE6QTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXT13N50DE6QTA
Description
TRANS NPN 50V 4A SOT-26
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 50 V 4 A 115MHz 1.1 W Surface Mount SOT-26
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 1A, 2V
Mfr
Power - Max
1.1 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Transition
115MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
4 A
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50 V
Mounting Type
Surface Mount
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
230mV @ 100mA, 4A