SMAJ120A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 360
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 15.097
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 35
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Microchip Technology
Comchip Technology
193V Clamp 2.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
DO-214AC
SMAJ120A-13
DigiKey Part Number
SMAJ120ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ120ADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ120A-13
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ120A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V