DMN2990UFZ-7B
DigiKey Part Number
DMN2990UFZ-7BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN2990UFZ-7BDICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN2990UFZ-7BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN2990UFZ-7B
Description
MOSFET N-CH 20V 250MA 3DFN
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 250mA (Ta) 320mW (Ta) Surface Mount X2-DFN0606-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.5 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±8V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
55.2 pF @ 16 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
320mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
X2-DFN0606-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.2V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
990mOhm @ 100mA, 4.5V