DESD3V3S1BL-7B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Comchip Technology
In Stock: 14.132
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 125.066
Datasheet
Panjit International Inc.
Nexperia USA Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
onsemi
7V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X1-DFN1006-2
DESD3V3S1BL-7B
DigiKey Part Number
DESD3V3S1BL-7BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DESD3V3S1BL-7BDICT-ND - Cut Tape (CT)
DESD3V3S1BL-7BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DESD3V3S1BL-7B
Description
TVS DIODE 3.3VWM 7V X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DESD3V3S1BL-7B Models
Category
Power - Peak Pulse
35W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
10pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
3.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
7V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)