BZT52C6V8Q-7-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Shenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
In Stock: 7.966
Datasheet
Zener Diode 6.8 V 370 mW ±5.88% Surface Mount SOD-123
BZT52C6V8Q-7-F
DigiKey Part Number
31-BZT52C6V8Q-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C6V8Q-7-F
Description
DIODE ZENER 6.8V 370MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.88%
Package / Case
Power - Max
370 mW
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V