BZT52C51-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 5.391
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 8.656
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Zener Diode 51 V 410 mW ±6% Surface Mount SOD-123
BZT52C51-7
DigiKey Part Number
BZT52C51-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C51-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C51-7
Description
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C51-7 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 38 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±6%
Power - Max
410 mW