AZ1117D-3.3TRE1
DigiKey Part Number
31-AZ1117D-3.3TRE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AZ1117D-3.3TRE1CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AZ1117D-3.3TRE1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ1117D-3.3TRE1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AZ1117D-3.3TRE1 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.25V @ 1A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V