AP7381-33V-A
DigiKey Part Number
AP7381-33V-ADICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7381-33V-ADITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7381-33V-A
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA TO92
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TO-92
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
2.5 µA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Current - Supply (Max)
25 µA
Part Status
Last Time Buy
Protection Features
Current Limit, Thermal Shutdown
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Voltage - Input (Max)
40V
Supplier Device Package
TO-92
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1V @ 100mA