ECH350R-04P
DigiKey Part Number
5239-ECH350R-04P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH350R-04P
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Current - IEC
14A
Manufacturer
Dinkle Corporation, USA
Voltage - IEC
320 V
Series
Current - UL
8 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Color
Green
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C
Number of Positions
4
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
4
Features
Interlocking (Side)
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Material
Copper Alloy
Header Orientation
90°, Right Angle
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Termination Style
Solder
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Mounting Type
Through Hole
Insulation Height
0.284" (7.20mm)