PMC-12V035W1AA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 603-1238-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMC-12V035W1AA |
Description | AC/DC CONVERTER 12V 35W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 125 ~ 375 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMC-12V035W1AA Models |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Voltage - Isolation 3 kV |
Packaging Box | Efficiency 84% |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating) |
Type Enclosed | Features Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 125 ~ 375 VDC | Size / Dimension 3.86" L x 3.82" W x 1.50" H (98.0mm x 97.0mm x 38.0mm) |
Voltage - Output 1 12V | Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, TUVgs |
Current - Output 1 3 A | Base Product Number |