Image for S0402-4N7J1B is not available
S0402-4N7J1B
DigiKey Part Number
197-S0402-4N7J1BTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S0402-4N7J1B
Description
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 150mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S0402-4N7J1B Models
Category
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
14 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.7GHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)