15EDGKD-3.81-04P-14-00L(H) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2388-15EDGKD-3.81-04P-14-00L(H)TB-ND |
Manufacturer | Degson |
Manufacturer Product Number | 15EDGKD-3.81-04P-14-00L(H) |
Description | TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Free Hanging (In-Line) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - IEC 250 V |
Manufacturer Degson | Current - UL 8 A |
Packaging Bulk | Voltage - UL 300 V |
Part Status Active | Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG |
Type Plug, Female Sockets | Wire Gauge or Range - mm² 0.2-1.5mm² |
Number of Positions 4 | Color Green |
Positions Per Level 4 | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Number of Levels 1 | Contact Mating Finish Tin |
Pitch 0.150" (3.81mm) | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Termination Style Screwless - Push-In Spring | Wire Strip Length 9mm |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Contact Material Copper Alloy |
Current - IEC 12A | Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |