AMESP150-24S277NZ-Q
DigiKey Part Number
5245-AMESP150-24S277NZ-Q-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMESP150-24S277NZ-Q
Description
AC/DC CONVERTER 24V 151W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Size / Dimension
7.05" L x 3.90" W x 1.18" H (179.1mm x 99.1mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
cULus, cURus
Current - Output 1
6.3 A