AMEDP480-24SNZ
DigiKey Part Number
5245-AMEDP480-24SNZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMEDP480-24SNZ
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Category
Current - Output (Max)
20A
Manufacturer
aimtec
Power (Watts)
480W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
Industrial, ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Obsolete
Efficiency
94%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.18" L x 1.89" W x 4.92" H (131.5mm x 48.0mm x 125.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
61010-1; 62368-1; UL 508
Voltage - Output 1
24V