741X163102JP
DigiKey Part Number
60-741X163102JPTR-ND - Tape & Reel (TR)
60-741X163102JPCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
741X163102JP
Description
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 1506
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1k Ohm ±5% 63mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1506, Convex, Long Side Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
741X163102JP Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Manufacturer
CTS Resistor Products
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Qualification
AEC-Q200
Part Status
Active
Applications
DDR SDRAM, DRAM, MDDR
Circuit Type
Isolated
Mounting Type
Surface Mount
Resistance (Ohms)
1k
Package / Case
1506, Convex, Long Side Terminals
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.156" L x 0.063" W (3.95mm x 1.60mm)
Number of Resistors
8
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Number of Pins
16
Base Product Number
Power Per Element
63mW